Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

  V Americe nejsou populární jen sporty jako například Baseball, Basketball a Hokej, mezi ty hlavní patří právě Americký football. Tento kontaktní sport je smíšenina rugby, fotbalu a hokeje. Z rugby převzal Americký football šišatý míč (který se od rugbyového odlišuje velikostí, barvou a také tím, že má uprostřed našitých osm švů pro lepší uchycení a házení). Z fotbalu to je určitě běhání a kopání do branek (ty jsou ve formě písmene "H" a kope se mezi dvě horní tyče). No a z hokeje to bude výstroj (mezi výstrojí hokeje a amerického footballu jsou bezpochyby jasné rozdíly).


  Obrazek

Tento tvrdý, ale napínavý sport se uchytil i v naší české republice, i když není tak oblíbený jako v jiných státech EU kde se tento sport rozšířil také. V současné době u nás existuje 8 teamů + 1 team ze Slovenska, který už druhým rokem hraje ČLAF (českou ligu amerického fotbalu). Mnoho lidí chápe tento sport jako rvačku dvaadvaceti můžů na hřišti, ale opak je pravdou. Hráči se snaží co nejlepším a nejefektivnějším způsobem získát míč (obrana) nebo s míčem doběhnout k touchdownu (útok). Hru provází mnoho taktik a teamových porad, kde si hráči ujasňují jakou akci zahrají a vzájemně se "vyhecují" k lepším výkonům.


 Obrazek

 Abych to shrnul. Americký football, je nejen sportem kontaktním, někdy i brutálním, ale hlavně taktickým a teamovým! Bez dobrého kolektivu a psychicky silného teamu by se tento sport neobešel.